Yataş Satış Sonrası Destek Hizmeti Eksikliği/İade Problemi!

Meltem Meltem17 Haziran 10:15

30.01.2020 tarihinde mağazadan 2.286.10 TL değerindeki Tesla Sleep Pockey Yaylı yatak modelinden 1 adet satın aldık.

Tarafımıza teslimatı gecikmeden yapıldı, ancak bu pandemi süreçleri sebebiyle evlilik işlemlerimiz ertelendiği için yatağı 1 ay önceye kadar sadece ben kullandım.

Bu aralıkta Şubat ortasında sırta ağrıları sebebiyle Ataşehir Acıbadem de fizik tedavi muayenesine girdim.

Eşim 1 aydır hafta sonları evde bulunuyor. Bu süreçte mevcut olan bel fıtığı rahatsızlığı her sabah yataktan kalkamayacak hale gelmeye başladı.

Dün Yataş Müşteri Hizmetleri mail adresine yaşadığımız sıkıntılı süreci anlatan bir başvuru yaptım. Ve bu gibi şikayetlerde nasıl prosedür izlenildiğini sordum.

Tarafıma iade /değişimin olmayacağını yazan otomatik bir mail iletildi. Garanti kapsamındaki ürün için arıza tespit işlemlerini sordum, cevap alamadım.

2+2 yıl garanti kapsamında satış politikasıyla, iade detayının belirtilmediği markaya olan güvenimizle hiç düşünmeden aldığımız yatak şu an 1 ay içerisinde sağlık açısından kullanışsız bir hal almaya başladı.

Dünyadaki salgın sebebiyle ne yazık ki kullanım ve şikayetimiz ötelenmiş bulundu.

Mevcut süreçte satış sonrası hizmet alamayacağımızı ilk talebimizde görmek markaya olan güvenimi derinden etkilemiştir.

Ürünü firmaya teslim edip, mal bedelinin iadesiyle sözleşmeden dönme talebimiz için Tüketici Hakem Heyetine başvurdum.

Umarım bu platformlarda Yataş yetkilisinden cevap ve sonuç alabilirim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Meltem 22 Haziran 14:36

Yataş Müşteri hizmetlerinden arandım ve yatak incelemesi için Exper gönderileceğini iletti. Cumartesi günü için Yataş çalışanı olan Exper geldi. Yatağımızda herhangi bir fabrikasyon hatasının olmadığını, doğru yatak önerimi yapılmadığını belirtti. Exper olarak gelen kişinin konunun iki tarafından da bağımsız yorum ve gözlem yapabilecek kişi olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak neredeyse 1 maaşımızı markaya heba ettiğimizi gördük. Yapılabilecek hiçbir şey yokmuş. Yıllarca bildiğim/güvendiğim markayı asla ve asla önermiyorum.

Yataş Logo Yataş 17 Haziran 11:14

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler