Yataş Satış Sonrası Çok Kötü

Murat Murat3 ay önce

23 Eylül 2019 tarihinde Yataş'tan Visco topper ürün satın aldım. Ürünü alırken Smart match doğru yatak bulma analizi ile alınan ürünlerin 120 gün içinde memnun kalınmaz ise değişim yapılabileceği web sitelerinde belirtilmektedir. Satın almadan önce bu analiz yapıldı ve ekte görüleceği üzere tarafıma mail olarak gönderildi ancak ürünü kullanmaya başladıktan iki hafta sonra kesinlikle memnun kalmadığım için değişim yapmak istedim. Yetkililerin bana vermiş olduğu cevap; ''Herhangi bir Yataş mağazasından satın alım işlemi yapılıp bu bahsedilen yatak analizine orada imza atılır ise 120 gün içinde iade veya değişim oluyormuş. ''.

Peki bu şartı online alım sırasında müşteriye neden belirtmediniz veya ürün kapıya geldiğinde bu sözleşmeyi de neden birlikte göndermediniz? Müşteri olarak imzamı atarım, kurye de size ulaştırır. Mağazada yapılacak olan işlemle arasında hiçbir fark yok dediğimde ise böyle bir uygulamaları olmadığını söyleyerek müşteriyi mağdur etmeyi tercih etmişlerdir ve değişim/iade işlemini kabul etmemektedirler.

Küçük kelime oyunları yaparak müşteriyi aldatmanız hoş olmadı! Bir uygulama varsa vardır yoksa yoktur, kırk dereden su getirmenin bir anlamı yok!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 3 ay önce

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler