09 Ekim
#12745881

Yataş Rize Ardeşen Mağazasının Farklı Ürün Vermesi

Ağustos Eylül ayı gibi Rize Ardeşen Enza bayisinden birtane cool action yatak 2 tane 4 mevsim yorgan 2 tane anti stres yorgan 2 tane deve tüyü yastık 2 tane micro fiber yastık ve 2 tane de anti stres yastık siparişi verdim. Kampanya olduğunu söyleyip bir tane 90*190 bir tane 100*200 ve bir tanede 160*200 tüm yatağı kaplayan alez verilecekleri söylendi. Buraya kadar her şey normaldi ta ki 2 3 ay sonra siparişlerinizi teslim edeceğiz diyene kadar. Siparişleri ilk getirdiklerinde sadece yatak deve tüyü yastık ve benim istediğim ölçüde olmayan bir yorgan yolladılar. Diğer ürünlerin henüz gelmediğini ve beklemem gerektiği söylendi. Bende olur böyle şeyler diyerek bekledim. Fakat bu teslimatta ne bana ürün teslim formu yolladılar ne de ürünleri aldığıma dair bir kağıt imzalattılar. Ben bu durumdan şüphelensem de Rize küçük yer diyerek iyi niyet gösterdim. Ondan sonra mağazayla ve satış temsilcisi A**hanımla kaç kez görüştüğümü kaç kez mesaj yazdığımı hatırlamıyorum. İki kere daha evime gelip yanlış ürünü aldılar eksik olan yastıkları getirdiler. Fakat hala daha getirmedikleri ürünler vardı. Hala aramızda resmi bir teslim edildi alındı evrakı yoktu. En son yine telefon görüşmesi mesaj trafiğinden sonra alezlerim geldi ama alezlerim de yastık ve yorganım da olduğu gibi yanlış ürün yanlış ölçülerde geldi. Bu sefer ürünleri tamamladık ama ürünler ne ebat olarak ne de seri olarak sipariş ettiğim ürünler değildi.


Paramla rezil oldum diye açıp Ardeşen'de ki firma ile konuştum. Ben 3 ay önce ödediğim ürünler için inanılmaz başım ağırdı. Yeni bir ev kurdum o yüzden farklı markalardan alışveriş yaptım. Eğer bir ürün doğru teslim edilmişse teslim edildi kağıdı olur burda öyle bir sistem mevcut değil veya ben kandırıldım iyi niyetimin kurbanı oldum. Elimde pos cihazıyla yaptığım ödeme dışında bir kanıt yok ve o yüzden tüketici hakemine gidemiyorum. Enza gibi global bir firmanın böyle bir şubesi böyle acemice işlem yapan bir şubesi olduğuna hala inanamıyorum benim gözümde Enza nın da artık marka değeri sıfırdır böyle bir firmaya ürün satma konusunda yetki verdiği için.

Hamide Hamide 2.564 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi09 Ekim

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler