sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş rezaleti Devam Ediyor

Ergün Ergün26 Kasım 2019 16:41

Yataş Ümraniye Çamlık mağazasından 03.10.2019 tarihinde 2 tek kişilik, 1 çift kişilik baza ve yatak seti satın aldık ve ödemesini nakit olarak mağazaya ödedik. Seçtiğimiz baza ve yataklar için renk, kumaş seçenekleri artı olarak lojistik sonrası ürünler 26.10.2019 tarihinde kurulum yapılmak üzere evimize geldi, ürünlerin arabadan eve taşınma esnasında 2 adet tek kişilik yatağın 1 adetinin eksik olduğu, diğerinin ise poşetinde yırtılma sonucu yatağın çamurlandığı fark edildi. Çift kişilik yatağın kurulumu esnasında baza tabanı suntasının uyumsuz olması sebebiyle vidalanma yapılamadı ve bu şekilde yarım yamalak şekilde kurulum bitirilerek, sorunlarla ilgili gerekli fotoğraflar çekildi ve tutanak hazırlandı.

Kuruluma gelen servis bize eksik ürünün getirileceğini, kirli ürünün değiştirileceğini ve sorun olan baza için tekrar servis geleceğini söyledi! Gel gelelim sonraki süreçte yaşadıklarımıza, Yataş dönüş sağlamayınca müşteri hizmetlerini arayarak durumu anlattım ve yardım istedim, onlar ilk 15 gün mağazanın sorunlarla ilgilendiği eğer çözülmezse kendilerinin yardımcı olacağını ve sürecin hızlandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. 02.11.2019 Tarihinde bayiyle olan hararetli konuşmalar sonrası eksik tek kişilik yatak teslim edildi, bir hafta sonrada 09.11.2019 tarihinde ise çamurlu yatak değiştirildi. Peki sorunlar bitti mi tabii ki hayır. Bayiyi aradım bugün (26.11.2019) hala çift kişilik bazanın sorunu çözülmedi ne olacak diyorum, sunta siparişini verdik gelecek olduğunu söylediler! Bu süreci toparlamak gerekirse 3 Ekim'de nakit 8 bin üzeri bir para ödeyerek aldığım ürünler konusunda sorunlar devam ediyor. Eksik gelen yatak yüzünden 1 hafta kadar koltukta yatmakta çabası. Yataş gibi bir firmanın mal hizmet kalitesini.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ergün 09 Aralık 2019 23:59

Konuyla ilgili sadece bir kere arandım başka bir çözüm yok hala! Yataş la baştan beri yaşadığım sorun bu ilk reaksiyon var sonrası ne arayan ne soran ne bilgi veren var! 3 ekim de satın aldığım ürün bu zaman geldik hala biz çözümleri yok! Sizin gibi firma olmaz olsun!

Yataş Logo Yataş 29 Kasım 2019 09:02

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler