sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Yataş Problemli Baza, Kötü  Müşteri Hizmetleri

Arda Arda20 Temmuz 2018 13:40

Teslimat yapılan baza ve başlıkta önemli problemler bulunuyor. Teslimat görevlileriniz zaten yangından kaçar gibi hareket ediyorlar. İnanılmaz aceleleri var ve her şey bir anda olup bitiyor, birisi kurulumu yaparken diğeri hazırladığı teslim formuna telim edildiğine yönelik imzanızı istiyor. Tabi ki o atmosferde ben gerekli kontrollerin, işleri bu olduğu ve ürünlerinizi çok iyi tanıdıkları için bu personel tarafından yapıldığını varsayıyorum. 68 yaşındayım, gözlerim eskisi gibi iyi göremiyor bu yüzden de bir yere kadar konunun ilgililerine güvenmek durumunda kalıyorum.

Ancak, daha personeliniz ayrılmadan yaptığım kontrollerde, ürünlerde şekilsel deformasyonlar, kumaş deformasyonları, önemli şekilde hatalı ve ürünün tüm görselliğini bozan dikiş hataları, potlukları, ürünün orta ayaklarında ve cıvatalarında eksikler ve baza iskeletinden kaynaklanan form hataları olduğunu gördüm. Dolayısı ile ürün, bu hali ile kabul edilebilir değildi ve sevkiyat personelinize ürünü bu hali ile teslim almak istemediğimi belirttim. İlgili fotoğraflar ve bunları kaydettiğim teslim tutanağı ekteki gibidir.

Hataları ben gösterdikten sonra kabul ettiler ve üstüne basarak ısrarla kendilerinin böyle bir yetkisi olmadığını, kendilerinin sadece sevkiyattan sorumlu olduğunu, geri götürmelerinin de mümkün olmadığını belirttiler. Konu ile ilgili olarak yetki sahibi, başka bir ekibin geleceğini ve teknik servisin bu konularda yetkili olduğunu gereken her şeyi onların yapacağının güvencesini verdiler.

Israrla ürünün geri alınmasını talep etsem de, böyle bir yetkileri olmadığını tekrarladılar. Baştan savma yaklaşım ve koordinasyon eksikliği sebebi ile teknik servis şikayetimden 2,5 ay sonra geldi. Geldiklerinde, ısrarla gösterdiğim bir takım sorunları görmezden gelip, bazılarını ise “isterseniz burada tamirini yapalım” şeklinde geçiştirme eğiliminde olduğunu gördüm, evdeki imkanlar ile bu problemlerin nasıl giderileceği ile ilgili süreci anlatıp beni ikna etmesini istedim. “bir deneyelim, olunca görürsünüz, zaten olduğu kadarı ile olabilecek” şeklinde özetlenebilecek cevaplar aldım.

İskeletteki deformasyon, kumaştaki deformasyon, eksik parçalar vs. gibi konularda ise hiçbir açıklama yapmadı. İkna olmadığımı belirttim ve ürünün götürülüp bana yeni ve sorunsuz ürün gönderilmesini talep ettim ancak talebim ciddiye dahi alınmadı. Müşteri hizmetleri. Ne yönlendirildim ve müşteri temsilcisi de imza attıysam ürünü kabul etmiş sayıldığımı ve hukuki süreci deneyebileceğimi belirterek telefonu yüzüme kapattı!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Arda 03 Ocak 2019 12:52

Merhabalar; buradan şikayet yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde dönüş yapılmış ancak sonrasında süreç yanıtsız bırakılmıştır. Tüketici Hakem Heyetine başvurduktan sonra konu çözülmüştür.

profile-icon Arda 20 Temmuz 2018 16:00

Geri dönüş yapacağınızı belirttiniz konunun hızlanması için ilgili birkaç fotoğraf ekliyorum

np_image6 Ekli Görsel Var
Yataş Logo Yataş 20 Temmuz 2018 14:26

Sayın Arda A., İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. YATAŞ ailesi olarak her türlü taleplerinizin işleme alınması ve şikayetlerinizin çözüme kavuşturulması adına gereken hassasiyet öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili en kısa sürede tarafınızla iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler