Yataş Ped'li Yatakta Tiftiklenme Ve Tüylenme Oldu

Zeynep Zeynep11 Aralık 2019 17:32

4 ay önce aldığım yatakta tiftiklenme ve tüylenme oldu ve bununla birlikte ufak yırtılma meydana geldi. Servis geldi ve baktı ve bana dediği Yataş marka alez kullanmadığım başka marka alez kullandığım için yatağın tiftiklendiğini o yüzden garanti kapsamına girmediğini söyledi. Alırken mağaza bunu mutlaka söyler dedi. Bende mağazayı arayıp böyle bir şey var ise neden bana söylenmediğini sordum. Onlarda böyle saçma bir şey olmayacağını servisin beni başından sağdığını anlattı. Yani ben başka alez kullandığım için yatak tiftiklenmiş. Ve bunun mağazanın söylemesi lazımmış. Ben hayatımda böyle saçma şey duymadım. Mağazada böyle saçma bir şey olduğunu belirtti. 4 ay kullandığım yatak pedi çöp. Bir de ücretli değişim diye bir ped'e verdiği fiyatta 550 TL yatak parasının yarısı. Resmen Yataş kötü bir işleyiş içinde. Şikayet edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Zeynep 30 Aralık 2019 13:29

Hiçbir şey olmadı Yataş kötü bir firma hiçbir ürünün arkasında durmuyorlar. Bir de bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar ben böyle saygısızlık görmedim yatak resmen çöp yazık verdiğim para helal olmasın.

Yataş Logo Yataş 12 Aralık 2019 17:34

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler