Yataş Müşteriyi Önemsemiyor

Mehmet Mehmet10 Mayıs 2014 12:01

Şikayetim çözülmeden tekrar şikayetçi olmaktan utanıyorum. Ayıplı gelen bazayı zorda olsa değişim kararı çıktı. 1 hafta sonra bugün yeni baza evimize geldi. Oda ne bazanın iç kısmında suntada bir kırık olduğu ve bunun güvenli kullanım talimatı üzerine yapıştırılarak kamufile edilmeye çalıştığını tespit ettik.

Bu nasıl bir firma bizi saf yerine koyarak kırığın üzerine etiket yapıştırarak göndermişler. Resmen müşteri saf yerine konuyor. Nisanda oğlumuzun doğum günü için sipariş verdik. Hediye kabusumuz oldu. Ha bununlada bitmedi. Beğendiğimiz başlıkta yanlış sipariş edildiği için ne zaman geleceğide belli değilmiş. 21 belki 30 belki 45 gün olabilirmiş çünkü bölgede yokmuş. Bunu hakketmek için ne yaptık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 12 Mayıs 2014 14:36

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Yataş Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler