Yataş  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Yataş Müşteri Memnuniyetsizliği,değişim Problemi

1.110görüntüleme
Turan
Turan 24 Kasım 2020 23:42

Yataş bayisinden yaklaşık bir ay önce aldığımız Sportline marka yatağın mağaza da beğendiğimiz yumuşaklık ile eve gelen yatağın aynı derecede olmaması üzerine değişim talebinde bulunduk. Servis yönlendireceklerini ve gelecek olan eksperin detaylı inceleyeceğini belirttiler. Elle inceleme yapan eksperin bu konuda bir şey yapamayacaklarını söylemesi üzerine başka bir Yataş mağazasına ne yapabileceğim konusunda danıştım. Bize satarken söylenmeyen, yatağı alırken internet üzerinden yapılması gereken 120 gün değişim kampanyası olduğunu öğrenince daha da nereden bulaştım bu markaya dedim. 

4.250₺ verdiğim yatağın bir su yatağı gibi kullanmam gerektiği düşüncesi ile gerekli mercilere başvuruda bulunacağımı beyan ettim. Satarken yatağa alışma süresinin en az 15 gün olduğu tarafımıza belirtilmesine rağmen, değişim yapılmaması son derece saçmalık. İnternet üzerinden satış yapan alışveriş sitelerinde bile 15 gün iade süresi olmasına rağmen kendi magazinin sattığı ürüne değişim hakkı vermemesi Yataş gibi bir firmaya yakışmayan tutumdur. Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile hakkımı sonuna kadar arayacağım. 

Ve lütfen bana hijyenik ürünlerin değişimi yapılmıyor gibi saçma bir sebep ile cevap vermeyin. Sonuçta siz üretensiniz ve bir yatağın değişimini yapmak size ne zarar verebilir ki? Alışveriş sitelerine tanıdığınız 15 gün iade hakkını kendi mağazanıza neden tanımıyorsunuz?120 gün değişim hakkını bana söylemeyen mağazanız ile ilgilenecek misiniz? Madem değişim hakkınız var neden 120 gün internet üzerinden yapılan başvurulara veriyorsunuz? Hijyen ürünleri değişmiyorsa neden 120 gün değişim hakkı veriyorsunuz?

Yataş Logo
Yataş26 Kasım 2020 09:56

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler