07 Kasım
#12924044

Yataş Müşteri Memnuniyetsizliği!

Yataş'tan 29.10.2019 tarihinde baza ve başlık satın aldık .02.11.2019 tarihinde teslim edilmeye gelindiğinde bazanın astarının yırtık olduğu fark edildi baza ve başlık geri götürüldü ne zaman getirileceği ile ilgili bilgi verilmedi defalarca aramamıza rağmen bugün gelecek yarın gelecek diye oyalandık en sonunda 06.11.2019 tarihinde baza ve başlığın bize teslim edileceği söylendi ancak söylenen zamanda gelinmedi neden gelinmediği ile ilgili tekrar aradığımızda ise teslimat arabasının bozulduğu bu nedenle teslimatın yapılamadığı 07.11.2019 tarihinde sabah teslim edilebileceğini söylediler bugün saat 20.30 da baza teslim edildi ancak şimdi de başlık yok.


Bu kadar kötü bir hizmet ve muamele görmeyi hiç beklemiyordum. Yataş köklü bir firma diye yaptığımız alışverişten pişman olmuş durumdayım. Yarın da başlığın gelmesini bekleyeceğim her şekilde mağdur edilmiş durumdayım hem zamanım çalınıyor günlerdir Yataş yetkilileri tarafından oyalanıyorum hem de çocuğum yatağı kullanamadığı için zor durumda kaldık.

Tevfik Tevfik 2.233 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi11 Kasım

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları