14 Ağustos 2017

Yataş Müşteri Memnuniyeti Yok, Nakliyat Konusunda  Yetersiz Bir Firma!

Daha önce yatak konusunda memnun olduğum için Yataş'ın Ankara Siteler mağazasından baza ve başlık sipariş ettim. Teslimat tarihinin 07.08.2017 olmasına rağmen ürünü teslim etmediler. Bu tarih satış sözleşmesinde bile yer alıyor. Aradığımda depoda trafo patlamış vs diye bildirdiler. Aldığım mağaza ile sürekli irtibat haline geçtim. Ben aramaktan bıktım onlar aranmaktan. Fakat bana ne zaman teslim edileceğine dair bilgi bile vermediler. Aradan bir hafta geçti halen haber yok. Bakın ürünü teslim etmediler demiyorum. Ne zaman teslim edeceklerine dair bilgi bile vermediler. Sürekli "İlgileniyoruz. ", "Notunuzu iletiyoruz. ", "Mail gelmesini bekliyoruz" gibi cümlelerle geçiştirdiler.

Daha sonra 444 0 987 numaralı telefonunu aradım. Yine aynı cevaplar. Halen bir sonuç alamadım. Müşteri memnuniyeti açısından hayatımda gördüğüm en fiyasko firmalardan biri.

Ömer 2.260 Okunma

Cevaplar

  • Ömer16 Ağustos 2017

    Bir öncekinde http hatası olduğu için sözleşmeyi tekrar ekliyorum.

  • Ömer16 Ağustos 2017

    14.08.2017 tarihinde müşteri hizmetlerini şikayet departmanını aradım. Bana teslimat sürelerinin 21-35 gün arasında olduğunu söyledi. En erken 21 gün en geç 35 gün anlamı çıkar buradan. O zaman sözleşmemde neden 7sinde (12 gün) teslim edileceği yazıyor? Bana 21-35 gün denilseydi ben ürünü zaten satın almayacaktım. 15.08.2017 tarihinde de buraya yaptığım şikayet için müşteri hizmetleri tekrar beni aradı. Arayan kişi teslimat sürelerinin 45 gün olduğunu söyledi. Bu ne rezilliktir. İşine geldikleri gibi kural tanımlıyorlar. Mağaza 7sinde söz teslim edeceğim sen merak etme biz kurumsal firmayız bize güven diyor? Biri 21-35 şimdi de 45 çıktı. Teslimat olmayınca bu süre gün geçtikçe arıyor. Bir sonraki müşteri hizmetleri arayıp 60 gün diyecek herhalde. Sözleşmeyi de bu sefer ekte gönderiyorum. Bakın görün ne fiyasko bir firma olduğunu! Bu olay Tüketici Hakları Mahkemesi'ne doğru gidiyor.

  • Yataş Temsilcisi14 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili 444 0 987 numaralı Yataş Müşteri hizmetleri hattımızdan hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Yataş Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön