Toplam çözüm sayısı
..
Yataş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ömer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi

Yataş Mağazadaki Ürün İle Gelen Ürün Farklı

2.396görüntüleme
Ömer
Ömer 08 Ocak 00:04

Yataş Göztepe bayisinden Tesla sleep 150x200 yatak baza ve başlık aldım. Zaten daha önce 120 cm Tesla sleep daha önce kullandığım için ve memnun olduğum için aynı yatağın 150 cm ini satın aldım. Ancak ilk teslim edilen ürün Tesla sleep e göre çok daha yumuşak ve yaylardan ses geliyordu. Değişim talebinde bulundum yeni gelen yatak da yine daha yumuşak. Sonuçta bana gelen 2 yatak da ne bendeki eski yatak ile aynı sertlikte ne de mağazadaki teşhir ürünü ile aynı sertlikte. Yeni gelen 2 yatak da farklı sertlik seviyesine sahip. Tam 4 aydır Yataş ile uğraşıyorum hala istediğim yatak elimde değil. 

Ayrıca bazada kırıklar oluştu. Hem teslimat aylar sürüyor hem baza da kırıklar oluyor hem de Tesla sleep orijinal sertlik seviyesine göre farklı olan yataklar teslim edildi. Yataş tam bir hayal kırıklığı yarattı. Mağazadaki ürün daha sert, bendeki 2 senedir kullandığım yatak gelen yeni 2 yataktan daha sert. Yeni gelenlerde imalat hatası var. 

Ömer
Ömer08 Ocak 10:02

Merkezden Büşra Hanım ile görüştüm. Yardımcı olmadı. Gelen ürün adı ile faturadaki ürün adı aynı ise bir şey yapılamıyormuş. Yani bana elma gönderseler sadece isimler aynı diye mağdur mu olacağız müşteri olarak? Ürün hatalı gereğini rica ederim

Yataş Logo
Yataş11 Ocak 09:38

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

Ömer
Ömer18 Ocak 22:05

18 Kasım 2020 tarihinde Tesla Sleep yatak ve baza teslim edildi. Yatak olması gerekenden çok daha yumuşak ve yaylardan ses geldiği için ayıplı idi. Bu ayıplı yatak değiştirildi. Yeni gelen yatak da yine olması gerekenden daha yumuşak. Ben 2 senedir Tesla sleep kullandığım için biliyorum sertlik seviyesini. Ayrıca mağazada da kontrol ettim. Bana teslim edilen yatakların 2 si de normalden daha yumuşak. Bugün 18 Ocak hala yeni yatak gelmesini bekliyorum. Eğer bu da olması gereken gibi gelmezse iade edip paramın iadesini isteyeceğim. Çünkü mağazada gösterilen ürün ile teslim edilen ürün aynı değil. Müşteriye başka ürün gösterip eve başka ürün teslim edilmesini kabul etmek mümkün değil. Hem de 3 kere. 2. Sorun bazanın plastik stoperi 30 Aralık tarihinde kırıldı, aynı gün Göztepe bayisi Levent Bey'e haber verdim. Bugün 18 Ocak bitti hala kırılan parça tamir edilmedi. 3. Sorun Bazanın kapağı stoperlerine tam oturmuyor. 4. Sorun amortisörün kapak ile bağlantısındaki vidası kırıldı bugün. Yataş maalesef tam bir fiyasko. 18 Kasım 2020'den beri bu kadar problem yaşanmaz. 20 senelik yataklarımda bile böyle sorunlar yok. Ayrıca merkez ofislerini aradığımda da bayi dışında kendileri bir şey yapamıyoruz diye kapadılar telefonu. Müşteri hizmetleri iye bir şey yok diyebilirim. Bayinin insafına kaldınız. Bayi de sizi Yataş merkeze paslıyor. Çürük yatak bazası, kalitesiz ürün ve asıl en önemlisi mağazada gösterilen ile teslim edilen arasında farklılık olmasından ötürü güven kaybından ötürü Yataş kesinlikle hayal kırıklığı yaşatmıştır. Bugün hala sorunlarımın çözülmesini bekliyorum. Eğer çözülmez ise Tüketici Mahkemesi'ne gideceğim. Bana başka seçenek kalmıyor. Resimler ve videolar ektedir. Her şey apaçık ortada.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler