Cevaplar

profile-icon Suat 10 Mart 14:50

Perihan hanım dönüş yaptı sorun çözüldü. Teşekkür ederim.

profile-icon Suat 30 Ocak 15:01

Yataş müşteri hizmetleri tam bir rezalet. 6 aydır para iademi yapamadılar. Müşteri hizmetlerini ne zaman arasam gün içinde dönüş yapılacak diyorlar. Ne arayan ne soran oluyor. Her aradığımda aynı ezberlenmiş cümlelerle adam oyalama taktiği izlemeye devam ediyorlar. Yataş gibi markadan bu şekilde bir yaklaşım hiç beklemezdim. Yataş'tan ürün alırsanız ödemeyi yaptıktan sonra karşınızda bir muhatap bulamayacağınızı bilerek alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.

profile-icon Suat 27 Ocak 14:48

Yataş'tan almış olduğum yatak 3 gün içerisinde çöktü. Servis değişim kararı verdi. İki ay kimse arayıp sormadı firmayı defalarca aramama rağmen hiçbir çözüm sunmadılar. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaptım. 12.12.2019 tarihinde para iadesi kararı verildi. Halen paramı alamadım. Müşteri temsilcisini aradığımda hep aynı hikayeyi anlatıyorlar. Çözüme dair hiçbir işlem yapmıyorlar. İşi olan zamanı olmayan kesinlikle Yataş'tan uzak dursun alışveriş yaptıktan sonra karşınızda hiçbir şekilde muhatap bulamıyorsunuz.

Yataş Logo Yataş 13 Ocak 09:07

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler