sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Kusurlu Yatak Sorunu

Enver Enver26 Aralık 2019 12:22

Geçen sene temmuz ayında Yataş bayisinden almış olduğum yaylı yatak kusurlu çıktı. Servis kaydı açtıktan sonra gelen servis görevlisi yaya kayması olduğunu belirtti. Bende bu kaymanın kullanıcı hatası mı yoksa üretim kaynaklı mı olduğunu sordum. Yetkili üretim hatası olduğunu ve yatağı alıp tamir edip geri getireceklerini belitti. Ben bu duruma itiraz ederek kusurlu bir ürünü kullanmayacağımı aynı yatağın sıfır yenisi ile değiştirilmesi talebinde bulundum. Bu talebimi genel müdürlüğe iletip haber beklememi söyledi.

1 ay sonra firma ile yapmış olduğum görüşmede talebimin ret edildiği yeni garanti kapsamında olan yatağımın firma tarafından tamir edileceği yenisi ile değişim yapılmayacağı söylendi. Garanti kapsamındaki ürün için değişim yapmama sadece tamir etme hakkını kullanacakmış firma. Parasını tam ve eksiksiz ödediğim ayrıca muadillerine göre çok daha pahalı olan bir yatakta yaşamış olduğum bu sıkıntı beni çok üzdü. Yataş ismine yakıştıramadığım bu durumun bir an önce firma yetkilileri tarafından düzeltilmesini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Enver 30 Aralık 2019 12:05

Tarafıma telefon ile dönüş yapıldı. Sunulan çözüm firma garanti kapsamında olduğu için tadilat hakkını kullanacakmış. Yataş ve ismine hiç yakışmayan bir çözüm. Kusurlu ürün sat sonrada tamir et. Hakkımı almak için tüm yasal yollara başvuracağımı belirtirim.

Yataş Logo Yataş 26 Aralık 2019 15:35

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler