Yataş Kaynaklı Yay Çıkma Sorunu ve Sonrasında Veremedikleri Hizmet!

Vesile Vesile10 Ağustos 19:56

Yatakta marka olan Yataş,  müşteri memnuniyetinde sıfır!   6 Ağustos çarşamba günü sorunu kendilerinden kaynaklı olup alınan yatağım pazartesi günü tamiratı yapılarak getirileceği söylendiği halde gününde gelmedi. Gelmediği gibi hiçbir bilgide verilmedi ben sabahtan itibaren Yataş'ın çağrı merkezini 2 kere aradım dönüş yapılacağını söyledikleri halde yine bir dönüş yapılmadı sonrasında Horoz Lojistik ile çalıştıklarını söyleyip bir şey yapamayacaklarını belirtip bir numara verdiler.

Verdikleri numarayı arayıp tam 20 dakika hatta bekledim. Telefondaki bayanda aynen bilgi verilecek dönüş yapılacak dedi. Yine beni arayıp yatağınızın durumu bu ve şu tarihte gelecek denmedi. Ayrıca bana hiçbir evrak verilmedi yatağı kim aldı ne lemler olacak elimde bir evrak yok bunu söylediğimde yatağı alan bey elindeki formun resmini çekebileceğimi söyledi. Hepimiz çalışan insanlarız, ben bugün için iş yerinden izin aldığımı söyledim kendilerine ve şu an yatağım olmadığı için çok kalitesiz bir uyku uyuyorum ve asla dinlenmiş bir şekilde uyanmıyorum. 

Koltukta yatıyorum bunu da dile getirdim. Sizin tarafınızdan oluşan bu yay problemi yüzünden kötü bir haldeyiz. Keşke bir yün yatağım olsaydı dedim. Sinirime hakim olamayacağım ama lanet olsun. Müşterisi olmaktan aşırı pişmanım.  bekliyorum ne zaman arayacaklar. Bir daha Yataş 'tan bir ürün dahi almamaya da yemin ettim. Yazık, veremediğiniz hizmete, güvenilirliğinize...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Vesile 13 Ağustos 12:26

Yataş'ın sözde tamir yapılacak diye aldırdığı yatağım dün akşam saatlerinde geldi. Sevkiyatı yapan 2 kisi kan ter içinde yukarı taşıdı. Yatağı kontrol ettiğimde hiçbir işlemin yapılmadığını ve yatak aynı şekilde 1 hafta bekletilip geri geldiğini fark ettim. Sorun olan fırlayan ray aynı yerinde duruyordu. Hala beni hiçbir "yetkili" aramadı. Rahat bir uyku çekme ümidi ile size ödediğim paramı geri istiyorum. Teşekkürler.

profile-icon Vesile 11 Ağustos 11:50

Çağrı merkezinizden destek anlamadığımı anlatıyorum zaten işinizi ciddiye almadığınızı anlatıyorum. Hala mesela beni arayan kimsenin olmadığını belirtmek isterim. Müşteriniz olarak mağdur olmama rağmen verdiğiniz önem bu sanırım.

Yataş Logo Yataş 11 Ağustos 08:27

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler