sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Ionic Energy Pocket Yaylı Yatak Çökmesi

Meral Meral28 Ocak 10:49

08.05.2019' da İonic Pocket Yaylı yatağımız tarafımıza teslim edildi. Söz konusu yatak temmuz ayından itibaren kullanılmaya başlandı. 4 aylık kullanımdan sonra yatılan bölgelerde çökme tespit ettik. Yaşanan sırt ağrıları da cabası. Ocak/2020' de servis çağrıldı. Gelen servis yaptığı incelemede yatakta sorun olduğunu ve çökme olduğunu gördü ve tutanak tutuldu. Sadece 6 ay kullandığımız yatak için tabii ki değişim talep ettik. Başka model yatak olursa aradaki fiyat farkını da verebileceğimizi belirttik. Servis kısa sürede sonucu belirtmek için dönüş yapılacağını belirtti.

Üzerinden 15 gün geçmesine rağmen tarafımıza herhangi bir dönüş yapılmadı. Bizim Yataş'ı aramamız sonucunda yatakta değişim olamayacağını, sonucun tamir yapılması yönünde çıktığını belirttiler. Yatak kendi kendini tamir etmeyecekse, tamir süreci hakkında da hala arayan soran olmadı. Burada birkaç sorum olacak. Birincisi, 4 ayda sorun çıkaran yatağın peşinde biz mi koşmalıydık, yoksa kurumsal ve en iyi yatak markalarından biri olarak bildiğimiz Yataş mı kusurlu malına sahip çıkmalıydı? İkincisi, yatak gibi hijyenik bir ürünün tamir edilmesini doğru bulmadığım gibi, 4 ayda bozulan bir ürünün aynı sorunu çıkarmayacağını bize kim taahhüt edebilir? Kullanım ömrünün uzun yıllar olması gereken ancak 4 ayda bozulan bir ürünün tamir edilmesini kim kabul eder? Yataş'ın bu tavrından sonra yatağın değişimini de istemiyorum, iadesini istiyorum. Bir de Enza Home'dan aldığımız koltuk vak'ası var. O da başka bir şikayetin konusu olacak. Bizim için zaman ve para kaybı olan bu alışverişle ilgili hakkımızı aramak için gerekli yollara da başvuracağımızı belirtmek istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 29 Ocak 13:24

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 30 Ocak 08:12  

    Sorunum tabi ki yine çözülmedi. Yataş tarafından arandım, değişim ve iadenin kabul edilmediğini; tamirat yapılabileceğini bildirdiler. Bir daha evime Yataş sokmam. Çevremdeki herkese de söz konusu durumu anlatacağım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler