Yataş 'ın Fabrikasyon Üretim Hatası Sorunlu Yatağı

Erdem Erdem4 hafta önce

Yataş Gebze Center mağazasından Tesla sleep yatak aldık. Alma nedenimiz; yatağın yüzeyinin çok yumuşak olmasıydı. Ancak birkaç ay sonra yatağın yüzeyinde bel bölgesine gelen tarafta şişmeler oldu. Servis çağırdık. Servis; elyaf toplanması olmuş. Üst kapitone değişecek dedi ve yatağı alıp gitti. Yatak 3 gün sonra geri geldi. Ancak, yumuşak diye aldığımız yatak yerine bize daha sert bir yatak geldi. Tekrar servis çağırdık. 

Bu sefer ismi e**** olan servis personeli (daha sonra e*** Bey in sevkiyatçı olduğunu öğrendim) ; bu yatağın kronik problemi olduğunu söyledi. Ama raporunda sorun yok diye yazmış. Sonra bir sürü görüşme oldu. Ama sonuç yok. Bir sürü kayıt bıraktım. İlgi yok. Yatağı alıp gittiler ve kafalarına göre değiştirdiler. Her platformda hakkımı arayacağım. Rezil olduk.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Erdem 3 hafta önce

Sonuç?

Yataş Logo Yataş 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler