Yataş İlgisizlik ve Memnuniyetsizlik!

Ad, Ad,03 Eylül 2015 17:10

1,5 ay önce Yataş'dan V ünitesi ve masa takımı aldım. Masanın ayaklarında ve ünitenin lambasında sorun var. İlgilenen kimse yok. Mahalledeki mobilyacıdan alsak max 3 günde sonuçlanırdı. Bu kadar ilgisizlik ve rahatlığı anlayamıyorum. Profesyonel mobilya üretim ve hizmeti bu mu?

Para almaya gelirken alıp, sorun olduğunda çözülmemesini anlamak mümkün değil. Kendi hataları için 1,5 aydır beklemeyi anlayamıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ad, 01 Ekim 2015 10:14

tüm şikayetlere gönderdiginiz klasik yazıyı göndermeniz yerine arayıp, bİLGİLENDİRME yapsaydınız keşke. bir ürün alıyorum ve 2,5 aydır sorun çözülmüyor, sİZE dönüş yapacagız deniliyor yapılmıyor. bu şirketin genel müd yok mu nasıl yönetiliyor.

Yataş Logo Yataş 03 Eylül 2015 17:39

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler