Yataş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kıyam'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Yataş İle Tanıştığıma Pişmanım!

1.663görüntüleme
Kıyam
Kıyam 20 Kasım 2020 13:37

23.06.2020 tarihinde internetten yatak aldım ve teslimat süresinde çok mağdur oldum, düğün müşterisiydim neyse çok uzatmıyorum, işi gücü bırakıp Yataş ile her gün saatlerce görüşmemin ardından yaklaşık 2.5 ay sonra yatağım geldi ve yırtık geldi sonra tekrar yenisi geldi vs.

Şu anda yatağın üst pedinde kayma var bunun için servis çağırdık ancak gelen servis ki kendisi gelmemek için biraz lafı dolandırdı Neyse ki ikna edip sonrasında evimize geldi.

Problemin bazadan kaynaklı olduğunu söyledi gelen uzman arkadaş :) bazamız yataktan pahalı ve 0 ürün aynı yatak odası takımından annemlere de aldık ancak onların İstikbal ® marka olan pedli yataklarında hiçbir problem yok.

Neyse Yataş müşteri hizmetlerini aradım onlarda kabaca gelen servis ne diyorsa odur. Peki dedim 100 günlük olan deneme süresince memnun olmadık yatağımızı iade edelim dedim. Onu da kabul etmiyorlar.

Dava yoluna gideceğim, hakkımı sonuna kadar savunacağım. Parayı çöpe atmayın. Hem ürünleri problemli hem satış sonrası destek kelimenin tam anlamıyla yetersiz. Şimdi buraya yazacaklar değerli müşterimiz... Sonrası öyle kalacak. Tecrübeyle sabittir:

Yataş Logo
Yataş21 Kasım 2020 09:47

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

Kıyam
Kıyam23 Kasım 2020 14:32

Geri dönüş halen yok

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler