Yataş İade/değişiklik Hakkımın İhlali

Bekir Bekir10 Ekim 21:07

Bebek beşiği için Miniko 70x140 cm yatak aldık. Yatak geldikten sonra ölçüleri beşiğimize büyük geldi. Bunun üzerine aynı gün içerisinde beşiğe uygun ölçüdeki yatak ile değiştirmek için hem yatağı aldığım şube ile hem de müşteri hizmetleri ile görüştüm. Ancak değişiklik yapmayacaklarını, oluşan mağduriyeti çözme zorunluluklarının bulunmadığını ifade ederek iade ve değişiklik hakkımı ihlal etmişlerdir. (Üstelik bana teslim edilen yatağın paketinden çıkarmadığımızı, yani kesinlikle açılmadığını ve kullanılmadığını müşteri hizmetlerine bildirdim.)

İzah ettiğim bu konu ile ilgili Tüketici Hakem Heyetine de başvurdum.

Kısacası Yataş gibi bir firmanın sanki elinde başka bir ürün yokmuş ve benim iade edeceğim ürünü başka bir müşterisine satacak kapasitesi yokmuş gibi değişim veya iade talebimi reddetmiştir. Bunun sonucu olarak da 500 lira verip aldığım ürünün elimde kalması ile zarara uğramama sebebiyet vermiştir.

Üstelik müşteri hizmetlerinin bizi ilgilendirmez şeklinde yaklaşımını da dikkate aldığımızda durumun ne kadar vahim olduğu ortadadır.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 11 Ekim 21:44

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler