Yataş İade Değişim Hakkımı Kullanamıyorum

İrem İrem1 hafta önce

12.05.2020 tarihinde mağazada mevcutta bulunan Martha Yataklı l koltuğu 2.995,20 TL vererek satın aldım. 14.05.2020 tarihinde ürün tarafıma teslim edildi. Edildiği andan itibaren kullanıma uygun olmayan korkunç bir koku ile karşılaştık. Koltuk için kumaş seçimi yaparken küçücük kumaş kartelasında kumaşın içeriğini yazmadıkları (polyester-pamuk oranları) belirtilmediği için rengini beğendiğim seçimi yaptım. 1-2 saat yeni kokuyor diye düşündük ancak koku dayanılmaz olduğu için aldığımız yere durumu anlatmak üzere gittiğimizde, kendilerinin hiçbir şey yapamayacağını teknik servisin iade ya da değişim için karar verebilecek yetkili birim olduğunu söylediler ve benim adıma servis randevusu oluşturdular. Pandemi nedeniyle 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulandığı için 20.05.2020 tarihinde servis ancak gelebildi. 

Geldiklerinde verilen sipariş ile gelen koltuğun arasında bir uyumsuzluk olmadığını, kökünün normal olduğunu!? (bugüne kadar satın aldığımız hiçbir mobilyada karşılaşmadığımız bir durum) ve iade ya da değiştirme işlemi yapamayacaklarını belirttiler ve sorunuma hiçbir çözüm üretmeden gittiler. Koltuğun kumaşını mağazada bulunan diğer alternatifi (tay tüyü kumaş) ile parası karşılığı değiştirebileceğimi söyledikleri için fiyat almak üzere aradığımda, yeni aldığım, hiç kullanmadığım, kumaşından memnun olmadığım, değiştirme veya iade hakkımı kullanamadığım koltuk için neredeyse koltuğa ödediğim fiyat kadar (2.500,00TL) kumaş ve değişim bedeli istediler. 

Kendileri de sattıkları kumaşın ne kadar kalitesiz olduğunu biliyorlar ama satmaya ve müşterileri kandırmaya devam ediyorlar.Bugüne kadar pek çok ürün (yatak, yorgan, baza, yastık, mobilya, yatak koruyucu, yatak pedi gibi) satın aldığım ve gözüm kapalı güvenerek gittiğim Yataş müthiş bir hayal kırıklığı ve pişmanlık yarattı. Elimde kullanamadığım nur topu gibi bir koltuğum oldu, mağdur oldum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 1 hafta önce

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler