09 Eylül
#12574247

Yataş Hizmetten Bihaber!

26.06.2019 tarihinde internet üzerinden (Yataş resmi sitesinden) Smart match uygulamasını kullanarak Star marka yatak almıştım. Yatağı kullanırken sertliğinden dolayı eşimim ciddi bel ve boyun ağrıları başladı. Yataş'ın Smart match uygulamasının vermiş olduğu 120 gün içerinde değişiklik hakkımı kullanmak için 15.08.2019 tarihinde müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim ve yatağımı farkını ödeyerek seven_z modeliyle değiştirmek istediğimi belirttim.


İlgileneceklerini ve geri dönüş yapacaklarını söylediler. Bu tarihe kadar 4-5 sefer aramış olmama ve her seferinde ilgileneceklerini söylemelerine rağmen hala bir sonuç alabilmiş değilim. Yatağı bir aydır kullanmıyoruz. Kendi sağlamış oldukları uygulamanın avantajını bir türlü değerlendiremedik. Yataş gibi bir firmadan daha ciddi bir hizmet kalitesi beklerdim. Hala bir sonuç alamazsam tüketici haklarımı mahkemede aramayı düşünüyorum.

Abdullah Abdullah 1.120 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Abdullah12 Eylül

    Hassasiyetle değerlendirmeye aldığınız şikayetimle ilgili hala tarafıma telefon, sms ya da E-mail ile bir bilgilendirme yapılmamıştır. Bu sitedeki diğer şikayetlerin de benzer sıkıntılar olduğunu düşününce sanırım daha fazla beklememin bir anlamı yok. Artık sizinle muhatap olmak istemiyorum Tüketici Hakları mahkemesinde yasal haklarımı arayacağım.

  • Yataş Temsilcisi09 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları