08 Ekim
#12750747

Yataş Firmasının Sorumsuzluğu

Yataş'tan baza başlık aldık. İlk kullanacağımız gün kapağı kırıldı. Servis yönlendirildi. Malzeme temini için maksimum 21 gün süre var dediler. Yasal süre dediler. 21 gün geçti. Hala net bir zaman veremiyorlar. Ne zaman geleceği belli değil. Bir ürünün hasarlara karşı hazırda, depoda beklettiği yedek parçaları olmaz mı? Bir parçası hasarlı çıktığında ne zaman geleceği belli olmayan sürelerde bekletilir mi müşteri?

Aysel Aysel 686 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aysel09 Ekim

    İnşallah dönülür. Bu baza sorunu öğrenci evinde yaşanıyor. Oğlum zor bir bölümde okuyor. Yataksız kaldı. Derslerine olumsuz etkisi oluyor. Yataş firmasının bu amatör işlerinden biz zarar gördük. Görmeye devam ediyoruz. Teknolojinin bunca geliştiği dönemde bu sorunun bu kadar uzun sürede çözüme kavuşturulamaması anlaşılır ve kabul edilir bir şey değil. Keşke parıltılı reklam kampanyalarınızdaki gibi bir firma olsaydınız. Görünen yüzü başka, işin aslı çok başka. Yazık.

  • Yataş Temsilcisi09 Ekim

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler