Yataş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yataş Duchess Yatak Tüylenme!

3.545görüntüleme
Aylin
Aylin 23 Kasım 2020 14:13

Ağustos 2018'de aldığım yatak 1 sene sonra dikiş yerlerinde deforme ( servisin söylediğine göre üretimde kalın iğne ile dikilmiş, ince iğne ile dikilmesi gerekirken) ve pedin içindeki malzemenin iyi yapıştırılmamış olmasından dolayı servise gitti geldi, aradan 1 sene geçti şimdi de yatağın orta kenarlarında biraz yayılma ve 4 kenarında alt dolguda astardan dışa yayılan pamukçuklanma mevcut. Servis ile görüşme yaptım ürün garantisinin bittiğini sadece iç dolguda 2+2, yayda 10 yıllık garanti olduğunu ve sorunun bu sebeplerden kaynaklı olmaması durumunda 90 TL servis ücreti alınacağını söyledi. Pamukçuklanmanın dolgudan kaynaklı olduğu belli ve bu ürün geldiği andan itibaren üretim hatalı olduğu zaten belli. Yataş gibi bir markanın ürününün arkasında durmaması haliyle çok üzücü. İki kere sorun yaşadığım ve görünen o ki yaşamaya devam edeceğim bir yatağın değişim yapılmasını, ücretsiz onarımını isteme hakkımı tarafınıza bildiririm.

Yataş Logo
Yataş23 Kasım 2020 15:01

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

3 Yorum

Mehmet
Mehmet24 Kasım 2020 22:17
 

10 gündür yatak almak için araştırma yapıyorum. Yataş'ta karar kılmıştım ama, yorumunuzu okuyunca tereddütte kaldım şimdi.

Aylin
Aylin24 Kasım 2020 22:28
 

Sizin açınızdan üzüldüm Mehmet Bey. Bu markanın bu modelinde şikayetler gördüğüm kadarıyla çok var. Eğer bir beğeniniz var ise o model ile ilgili şikayetler var mı değerlendirmenizi ona göre yapın derim size.

Aylin
Aylin3 hafta önce
 

Horoz Lojistik tarafından servis kaydı için şikayetten birkaç gün sonra arandım. Pandemide olduğumuz için vakalarda da artış yaşandığı için kendimizi ve karşı tarafı riske atmak istemediğimi dile getirdim. Çözümünü pandemi sonrasına bıraktım maalesef

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler