Yataş Defolu ve Teşhir Ürünü Satmaya Çalıştı

Mehmet Mehmet14 Nisan 2014 09:03

25 Mart tarihinde Yataş Muğla Bodrum Konacık 'taki ÖZKANLAR LTD. ŞTİ. bayisinden arkadaşım ile birlikte 2 adet oturma grubu aldık. Fakat ürün stoklarında kalmadığı gerekçesiyle sipariş edeceklerini, 15 günde de teslim edeceklerini belirttiler ve bunun içinde ücretinin tamamını talep ettiler.

İkimizde tüm şartları kabul edip ödemeleri yaptık ürünü beklemeye başladık. 15 gün sonra bayiden sadece beni aradılar ürünün geldiğini belirttiler. Kontrol için gittiğimde teşhirden kaldırdıkları ve defolu ürünü yeni gelmiş gibi bana vermeye çalıştıklarını farkettim ve duruma itiraz ettim. 20 gün oldu hala bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 15 Nisan 2014 10:24

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Yataş Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler