Yataş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Yataş Defolu Ürünün Parasını Geri Vermiyorlar

813görüntüleme
Serkan
Serkan 25 Kasım 2020 13:44

Yataş'tan (Çanakkale demircioğlu şubesi) temmuz ayında 6000 TL lik yatak baza ve tekstil ürünleri satın aldım. Bazalar rezalet kötü çıktı, şikayetlerim devam ediyor. (sebebini öğrendim, pandemi döneminde Yataş bazaları kendi fabrikalarında değil de taşeron firmalara yaptırmış. Bazayı açınca ortadan kırılacak gibi eğimli duruyor.) bu şikayetteki sorunum 169 TL'ye aldığım vita yatak örtüsü defolu çıktı mağazaya geri götürdüm. Hamide yılmaz hanıma teslim ettim. Yerine başka ürün alın dediler. Ben Yataş'tan çöp bile almak istemiyorum, paramı geri verin dedim. Ben patrona sorup geri döneyim dedi, 1 aydır ses soluk yok. Bugün mağazayı aradım, gelin başka ürün verelim dediler. Para iademiz yok dedi. Yataş merkezi aradım, tekstil ürünlerine biz karışmıyoruz, mağaza ne diyorsa o dediler, hatta ben sinirli konuştuğum için yüzüme kapattılar. 

Yataş Logo
Yataş26 Kasım 2020 22:31

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

Serkan
Serkan11 Aralık 2020 10:19

Yataşşşş bir daha sizden kürdan dahi almak istemiyorum. Tiksindim artık. Madem mağaza sizden bağımsız bana telefonla dönüş yapmaya gerek görmüyorsunuz. Birazdan mağazaya gideceğim, 170 TL lik ürün almak için, bütün mağazadaki malları incelemek istiyorum, paramın karşılığını almak için, bu süreçte belki yatası marka sanıp alışverişe gelen müşterileri uyarmak, yaşadıklarımı anlatmak, başlarına gelecekler hakkında bilgi verme imkanım olur. Ben sinir sahibi oldum, başkaları olmasın.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Fatih
Fatih26 Kasım 2020 17:03
 

Yataş gemileri yakmış anlaşılan. Bırak müşteri memnuniyeti, yasa hukuk falan da tanımıyorlar.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler