sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Blue Star'da Sırt Ağrısı Sorunu Yaşıyorum

Uğur Uğur2 ay önce

12 Kasım tarihinde 109418 numaralı satış mağazası tarafından açılan kayıt aradan 20 gün geçti halen evime gelen Exper olmadı. Arayıp neden gelmediklerini sorduğumda yanlış numara verilmiş dendi tamam dedik. Cep numaramı düzelttim "şu gün geleceğiz" dediler evde adımımı dışarı atmadım ama yine gelmediler. Resmen benimle dalga geçtiler. Daha alalı 1 ay oldu bu kadar çabuk zamanda sırt ağrısı çekmemiz hiç normal değil. Son zamanlarda hızlı bir şekilde kalite düşüklüğü yaşıyor.

Her aradığımda yeni bir kayıt oluşturup sıfır baştan beklemek zorunda kalıyorum. Yatağımdaki sorun yüzünden her gün sırt ağrısı çekiyorum. 8 yıldır severek kullandığım Blue Star yatağım eskidiği için tekrar aynı model aldım ama o kadar rahatsız ki kesinlikle bir üretim hatası var. Eşim ve ben rahat uyku uyuyamıyoruz. Gece kalkıp evin içinde volta atıyoruz. Oda yetmedi salonda ve çocuğumuzun odasında yatmak zorunda kalıyoruz. Hepsi bir yana sıfır alıp verdiğimiz paraya mı üzüleyim yoksa satıcı firmanın ilgisizliğine mi bilemedim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 2 ay önce

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler