Yataş Blue Star Aldım Alalı Ailece Perişanız

Özkan Özkan03 Ekim 00:24

Öncelikle Yataş'a bir tavsiyede bulunup konuya öyle başlamak istiyorum. Mağazalardaki arkadaşların "en popüler ve en tutulan yatak" diyerek gelen müşteriye sattıkları blue Star ürünü yanında mutlaka muscoflex jel ve hap hediye etmeleri. Çeyiz için 2 ay kadar önce yatağı aldık. Düğün sonrası balayı ve aile ziyareti için 1 ay kadar şehir dışında idik ve yatağı bu süre zarfında kullanmadık. Kullanmaya başlayalı 1 ay oldu. Bu süre zarfında aile hekimine kas gevşetici, ağrı kesici için gidip gelmeye başladık. Eşimin her gün bel ağrısı bende ise boyun tutulması hiç geçmedi. ( kanıtlayabilirim ) bu süre zarfında Beurer marka masaj aleti sahibi olduk. Bel fıtığı ameliyatı olduğumu ve kaliteli bir ürün istediğimi ısrarla belirttim. Blue Star çok tutulan ürün ve en ideali bu diyerek ısrarla tavsiye edilen ürün bizim için zulüme dönüştü. Okuduğum yorumlarda servis çağırdığınızda bir de 90 TL servis ücreti aldıklarını ve hiçbir şey yapmadıklarını söylüyorlar. Zaten şikayetlere bakıldığında bu seri üründe çok şikayet var. Ya stoklar eritiliyor ya da Yataş için müşteri memnuniyeti çok önemli değil. Verdiğim ücretin yarısını iade edip ürünü alacaklarsa beni çok mutlu ederler.

İnsanlara tavsiyede bulunma hakkım varsa şu şekilde kullanmak isterim.

Kendinize Yataş blue Star yatak alacağınıza köyden döşek getirtin 1000 kat daha iyilik yapmış olursunuz.

Cevaplar

profile-icon Özkan 06 Ekim 17:16

Firma aradı. Koskoca yazdığımız şikayeti okumuş ve sadece yastıktan şikayet ettiğimizi sanarak bizi aramışlar. ( Ülker Hanım ) Hadi gelde bu insana derdini anlat. Bu yatağı başımıza bela ettiniz. Çözüm üretmek yerine bizimle dalga geçer gibi yastık muhabbeti mi yapıyorsunuz? Dediğimizde " estağfurullah, maalesef öyle. Bu konuda bir şey yapamıyoruz" dediler. İş ahlakı diye bir şey vardır. " gelip bakalım, sorun varsa çözmeye çalışalım" demekten aciz olmamak gerekir. Aynı şeyle karşılaşmak istemeyen arkadaşlar daha kaliteli firmaları mutlaka hayatımda ön sıralara alsınlar.

Yataş Logo Yataş 03 Ekim 09:09

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler