Yataş Bir Berjeri 3 Aydır Gönderemiyor

Yasin Yasin5 yıl önce

04-08-2014 tarihinde, yani 3 aydan fazla bir süre önce Yataş Masko Merkez mağazadan (Dönmez Mobilya, ) 10,500 TL Nakit vererek satın aldığımız mobilyaların''berjeri'' defalarca mağazayı ve müşteri hizmetlerini aramamıza, mail atmamıza rağmen bize ulaşmamıştır. Mağazayı her aramamızda 2 hafta sonra gelir diyerek başlarından savuşturmakta, nakliye için servise verdiklerini söylemektedir.

'' Mağazanın sorumsuz tutumunu ve müşteri hizmetlerinin ilgisizliğini kınıyorum. Demek ki Yataş marka adının içi ' boş', çünkü sadece mağaza kaynaklı bir problem olsaydı, müşteri hizmetleri şimdiye kadar bu sorunu çözerdi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 5 yıl önce

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler