sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Bingöl Bayii Yatağınız Kalitesiz Çıktı Değişim Yanıltması Var

Satın Satın18 Ekim 16:14

Yataş'ın Bingöl bayisinden seven z diye bir yatak aldım. Bana yatağı isterseniz 120 gün içerisinde Smart match uygulaması ile 195 TL hizmet bedeli vererek değiştire bilirsiniz dediler. Yeni alacağınız yatak ucuzsa biz farkını size öderiz, alacağınız yatak pahalı ise siz farkını öderseniz dediler. Yaptıkları sözleşmeyi çıktı olarak bana vermediler mail atılar ve bana o esnada okutmadılar. Müşteri satış temsilcisi aydınlatıcı bilgiyi tam olarak veremedi. Ürünü satın aldığım tarihte de fatura kesmediler. Ürünü ve sözleşmeyi 19 tarihinde aldım faturayı 30 tarihli kestiler. Smart match sözleşmesine baktığımda 12 Punto ile yazılmamış olduğunu gördüm. Ve sözleşmede tarih yerine dönem ifadesi kullanılmış saçma sapan ifadelerle tam olarak değişimin nasıl yapılacağı anlatılmamış. Benim satın aldığım yatak (seven z) : 4.995.00 TL idi. Prestige Prime : 4.700.00 TL idi. Ben şimdi Prestige Prime yatağı almak istiyorum Bingöl Yataş bayinin bana yaptığı hesaba göre 400 TL fark vermem isteniyor. Yataklara zam gelmiş. Benim yatağı eski fiyattan alıyor. Satacağı yatağı yeni fiyattan satıyor. Yeni fiyatlar ; yatak (seven z) : 5.548.00 TL Prestige Prime : 5.240.00 TL Böyle bir mantık olabilir mi. Benden alacağınız yatağı ne yapacaksınız diliyorum sadece yüzünü değişeceğiz diyor satıcı. O zaman yatağı zamlı fiyata satacaksın diyorum zaten 195 TL değişim ücreti aldın.

Sorunun giderilmesini bekliyorum.

Satış temsilcisi Smart Mach ne olduğunu bilmeden satış yapıyor. Bu iş tüketici hakem heyetinde bitecek. Yataş'ın yataklarında hep şikayet var. Firma sahipleri, satış temsilcilerinizi iyi eğitiniz Bingöl Yataş satış temsilcinize verdiğim puan :00000 dır. Bir temsilci müşteriye siz satın alacağınız mala 20 kere baktınız diyebilirim. Aldığımız ürün yumurta değil yatak 5.000 TL paranın nasıl kazanıldığından haberi yok herhalde temsilcinizin Bingöl Yataş. Malı satarken 40 takla İadeye gelince 1000 sebep.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 18 Ekim 22:57

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler