sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Bebek Yatağı Teslimat Durumu Hakkında Bilgi Alınamaması

Gülin Gülin3 hafta önce

23 Eylül 2020 tarihinde internet üzerinden YTS85480 sipariş numarası ile bebek yatağı siparişi verdim. İnternette teslimat süresinin 5-24 günü arasında olacağı yazıyordu. Bugün 25. İş günü olması nedeniyle öncelikle siteden kontrol edip daha sonra müşteri hizmetlerini arayarak siparişimin durumu hakkında bilgi almak istedim. Tarafıma siparişimin ne zaman kargoya verileceği ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Sadece fabrika ile görüşüp aciliyetinin iletileceği ve en kısa sürede dönüş yapılacağı oldu. Ne zaman dönüş yapılacağı hakkında bilgi isteğimde bu konuda net bilgi verilemeyeceği söylendi. Yataş'a güvenerek yatak siparişi verdim ve bebeğim doğmak üzere ama hala net bir bilgi alamıyorum. Yataş gibi büyük olduğunu düşündüğüm bir firmanın basit bir bebek yatağını tedarik edip ulaştıramaması son derece üzücü ve düşündürücü.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Gülin 3 hafta önce

Yataş en kısa sürede dönüş yapacağını söylemesine rağmen maalesef ne arayan var ne de soran. Müşteri hizmetlerini aradığımda da aynı cevap verilmişti ama hiçbir dönüş yok. Yataş'tan alışveriş yaptığım için çok pişmanım.

Yataş Logo Yataş 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler