Yataş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yusuf'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Yataş Baza Ve Başlıktan Çıkan Tahtakuruları

936görüntüleme
Yusuf
Yusuf 30 Kasım 2020 11:33
ÇözüldüÇözüldü
Yusuf'un Teşekkür Mesajı
“Büşra hanım dönüş yaptı teşekkürler.”

Yataş'tan aldığım baza ve başlıktan Tahtakuruları çıkmaya başladı. 20 gündür ciddi kaşıntılarla uyuyamıyorduk, ve geçen hafta eşim kalktığında baza başlığında birkaç böcek buldu. Ve bunun üstüne eve ilaçlama firmasını çağırdık, İlaçlama firması geldiğinde böceği görüp, bu böceğin tahta kurusu olduğunu, berbat bir böcek olduğu, eve eğer yayılırsa tüm eşyaların atılmasına kadar gideceğini söyledi ve tüm yatak odasını aramaya başladı. Yatak odasında ekte görülen resimlerde bazanın arkasındaki zımba aralarından ve baza ile başlığın birleşim noktalarındaki delik kısımlardan böceklerin çıktığını gördük. Yataş ne yazık ki cumartesi günü çalışmadığı için bugün kendilerini arayıp durumun aciliyetini bildirmemize rağmen 3 günü içinde ekipler gelecektir diyorlar.

Şikayetvar'da duruma baktığımda Yataş'tan ürün alan bir çok kişide bu tahta kurusu şikayetlerinin olduğunu gördüm. Halk sağlığı ile ilgili olan önemli bir olayda ekiplerin kale almadan 3 iş günü içinde size geri dönüş yapacağız demeleri çok yanlış bir durum ki, yaklaşık bundan 6 ay kadar önce de yatakla ilgili yay sorunu için ekibi çağırdığımızda ekip 12 gün sonra gelmişti. Yataş ve çağrı merkezi personeli resmen siz böcekli yatakta yatın uyuyun diyor. Yılların en güvenilir firması bunu nasıl yapabilir. Açıkçası baza başlığını yataktan söküp Terasa çıkarttık. Siz bu böceklerle beraber bir gün yatsanıza. Her yerimiz yara bere ve kaşıntıdan günlerdir salonda yatıyoruz.

Yusuf
Yusuf30 Kasım 2020 11:42

Şikayet bildirim numarası : 6040082 dir.

Yataş Logo
Yataş30 Kasım 2020 17:11

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

Yusuf
Yusuf30 Kasım 2020 18:51

Zaten oradan çözemedeğim için buraya yazdım ki yaptığınız rezilliği tüm Türkiye görsün. Sizden ürün alırken bir daha düşünsün. 1 gün geçti ve ne arandım ne de ekibin ne zaman geleceğine dair bir bilgi verildi.

Yusuf
Yusuf09 Aralık 2020 10:26

Yataş'ın bu kadar kötü bir servisi olabileceğini tahmin edemiyordum. 2.12.2020 de evimizden alınan yatak ve baza ile ilgili halen dönüş yok. Merkezinizi aradığımda Efendim ürünleriniz Depo da olduğu görünüyor ve herhangi bir bilgi paylaşmamışlar. Bu nasıl bir mantıktır. 10 gündür yataksız Koltuklarda yatıyoruz ve Daha sonradan Bayimle konuştuğumda Ürünün incelemesinin halen yapılmadığını öğreniyorum. 10 Gündür neyi bekliyorsunuz? Ve ürünü benden aldıktan sonra 444'lü olan merkez numaranızdan beni aradığınızda Cemal Bey olayın takibindeyiz siz hiç merak etmeyin en kısa sürede size bilgi vereceğiz diyen Sözde merkez, Neden olayı takip etmiyorsun? Siz siz olun Yataş'tan ürün almak mı asla, Gidin servisi daha iyi olan bir firma ile çalışın. Yataş Beş Para etmez! Böyle şirketlerin Mutlaka Kapanması gerekiyor...

Yusuf
Yusuf2 hafta önce

Büşra hanım dönüş yaptı teşekkürler.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler