sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Baza Başlığı Teslim Edilmedi

Erkan Erkan11 Kasım 2019 08:13

İzmir Manavkuyu mağazasından baza, başlık yatak aldım. Stokta var dedikleri ve kısa sürede teslim edileceği bilgisi nedeni ile siparişi hemen verdim. Nitekim 1 gün gecikmeli de olsa ürünler geldi. Başlık rengi seçtiğimiz renk kodunda gelmemiş, eşim montaj sırasında fark edememiş, teslim sonrası arayan müşteri hizmetlerine durumu söylemiş, ben ürün aldığımız mağazaya birkaç sefer denedikten sonra bilgi verdim. Birkaç kez aradıktan sonra kayıt açtık gelip bakılacak denildi.

2 hafta içerisinde 4-5 defa aradım, mail attım en son müşteri hizmetleriniz aradım, sizi arayacağız denildi. Bir hafta daha bekledim tekrar müşteri hizmetlerini aradım servis kaydı açtırmamışsınız denildi (!) 3 hafta sonunda servis kaydı açtırabildim, servis geldi baktı evet yanlış kumaş dedi. Yeni kumaş gelecek değiştireceğiz dedi. Nasıl saçma bir çözüm doğru ürünü getirin bunu götürün daha az uğraşır daha az maliyetli olur diyemedim. Şimdi bekliyorum 3 hafta sürer dedi, sanırım Fizan'dan gelecek. Hazır ürün diye aldığıma ama 1 aydır uğraşıyorum. Bakalım ben aramadan dedikleri gibi 3 hafta içinde kumaş getirip halledecekler mi?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Erkan 27 Kasım 2019 13:30

Yataş Logo Yataş 12 Kasım 2019 11:21

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler