06 Ekim 2019
#12733754

Yataş Bayi Sorumlusu Mağduruyum!

Yataş Antalya Uncalı bayisinden şikayetçiyim. 120 gün deneme kampanyası cazip geldiği için tercih etmiştik. Yataktan memnun kalmadık, bel ağrılarım başladı. Süre dahilinde değişim için başvurduk. Bayi sorumlusu beni kampanyaya kaydetmemiş! İlgili personel kendi hatasını kabul etmediği gibi bizi suçluyor, sürekli çelişkili ifadeler kullanıyor. Size dönüş yapacağım deyip başından savıyor. Hatta ve hatta “bu mağazaya bir daha gelmeyin! ” gibi cümleler de kuruldu. Daha yetkili birine ulaşmamı da istemedi.


Kendi imkanlarımla ulaştıktan sonra da kampanyaya aykırı olarak değişim için ürünün zamlı fiyatının farkı isteniyor. Ve bu bana bir ödülmüş gibi sunuluyor. Müşteri hizmetlerini de aramıştım, oradan da dönüş yapmadılar.


Güvenilir bir markadan alışveriş yaptım diye düşünürken, tam bir fiyasko oldu! Yaşadığım sınır stres de cabası. Rahat edeyim diye yatak aldım, rahatımdan oldum. Yataş sorunumu çözemezse bu gidişle hukuk çözecek.

Hatice Hatice 4.605 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi06 Ekim 2019

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları