26 Eylül
#12677241

Yataş Ayıplı Mal Satıyor

Yataş pişmanlık net! 22/08/2019 tarihinde İzmir'den satış temsilcisinin tavsiyeleri üzerine athletic yatak aldık yatak tarafımıza 31/08/2019 da teslim edildi, ilk gün yatağımızı denediğimiz de yatakta bir gariplik olduğunu anladık ama belki alışamadık yeni yatak deyip geçiştirdik ta ki yatağın sol tarafı çökünceye kadar 15 günde çöken yatağa servis kullanıcı hatası diyor ben bir filim çünkü! Yatağın tamiri yapılıp sadece tarafımıza geri verebileceğini ileten kurumsallıktan bir küple nasibini alamamış firma Yataş şimdi ayıplı mal satmaktan Tüketici Mahkemesi'ne başvurumu yaptım (15 gün oldu yatağı teslim alalı tüm belgeler elimde).


Ben gerekirse bir yıl beklerim ama siz kurumsallık ne demek belki bunu öğrenirsiniz hı bu arada çalışanlarınız yalan yanlış teknik bilgi verirken lütfen önce kişinin ne iş yaptığını sorun ki baltayı taşa vurmasınlar benim gibi yayın iç organını bilen insana kullanıcı hatası hiç olmadı.

Tülay Tülay 4.661 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi27 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler