Yataş Aldığım Bazanın Kumaşı Yırtık Geldi, İlgilenen Yok!

Mehmet Mehmet2 hafta önce

İskenderun Yataş Enza Home'dan iki adet baza başlık ve yatak aldım. Dedikleri gibi sipariş bir ay içinde teslim edildi (13.04.2020) 

Eve gelip kurulumu yaptı servis teslim aldığıma dahil kağıtları İmzalayıp gittiler. Gittikleri günün akşamı bazanın bir tanesinin kumaşının yırtık olduğunu yırtık olan yerin suntasının biraz içine göçük olduğunu gördüm. 

Ertesi gün (14.04.2020) aldığım bayiye telefon edip durumu izah ettim iade alırlarsa iade etmek istedim. Sıfırını istedim. Bana yırtık yerin fotoğrafını atmamı ve servise yönlendireceklerini servisin karar vereceğini söylediler. Ben de fotoğraf çekip attım en geç 10 gün içinde dönüş olacağını söylediler. Tabi bir aydan fazla zaman geçti ne arayan var ne soran bir defa ürünü yırtıkta olsa sattık mantığı var herhalde ama müşteri olarak ben ve çevrem asla bu marka ürün almayacağız yani insanı bir defa kandırabilirler. Kalite diye garantili diye pahalı aldığın ürün ayıplı gelsin ve konuyu bildirmeme rağmen kimse dönüş yapmasın bu kadarı da pes yani.

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 2 hafta önce

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler