sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş 40 Günlük Teslim Süresine Uyulmayıp 15 Gün Ek Süre İstenmesi!

Ahmet Ahmet30 Ekim 13:45

Ankara Dekocity AVM'den 19.10.2020 tarihinde almış olduğum ürünlerin üzerinde 40 gün geçmiş olmasına rağmen Kayseri'de fabrikadan çıkmadığını ve teslimin 15 gün sonra yapılabileceğini söylediler. Kurumsallığına güvenerek aynı gün ödeme yaptığımız bu firmanın bu şekilde bizi mağdur etmesi kabul edilemez bir durumdur. Aynı zamanda firmanın resmi sitesinde müşteri hizmetleri adı altındaki iletişim formu da son aşamada hata veriyor. Ben bu konuda mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 30 Ekim 15:00

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ahmet 4 hafta önce  

    Mevcut durumda herkesin sığındığı bir bahane olan pandemiden dolayı gecikme yasanmış. Doğru olduğuna inanarak anlayış göstermek durumundayız Fakat telefonla rica ettiğim şekilde bana teslim sureci ile ilgili bilgiyi hala kendilerinden bekliyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler