sta-4-hoverİyi Çözüm

Yataş 3 Gün Den Sonra Kullanmadık Ağrı Ve Sancı Çekiyoruz

Osman Osman20 Ekim 11:57

12.10.20 günü 0073213 numaralı fatura Gelibolu bayiinden ile yatak aldık. Ancak gece sırt ağrısı duyuyor sabah acı ile kalkıyorduk dük evdeki diğer yatağı kullandık şikayetimiz olmadı müşteri hizmetleri ve bayii ile temasa geçip çözüm istedik ancak yapacak bir şey yok dediler. Bunun çözümü olmalı sonradan bir şey öğrendik. Öncesinden bir test yapılması gerekiyormuş ancak bayiibunu yapmadı. Söylemedi sadece satış yapmayı düşündü şu anda yatağı kullanmıyoruz bir çözümü olmalı. Fevzi özel ( f**********@gmail.com)

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 21 Ekim 08:08

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Osman 22 Ekim 09:36  

    Bugün müşteri hizmetlerinden arandım değişim yapılamayacağı söylendi. Tüketici Heyeti ve diğer hukuki hak aramada avukatları cevap verecek gibi cümle kurdular. Bir test ve deneme yapılması gerekmez miydi. El ile yapılan deneme ne kadar sağlıklı dır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler