Yataş 22.08.2020 Tarihinde Yaptığım Alışveriş Teslim Edilmiyor

Buket Buket21 Ekim 15:14

22 Ağustos tarihinde bir alışveriş yaptım Kurtköy Enza mağazasından. Mağazadan aldığım hizmetten oldukça memnun kaldım. Zaten Viaport mağazasının alakasından memnun olmadığım için bu şubeyi seçtim. Pandemi döneminden kaynaklı ürün teslimatımın 45 gün sürebileceği bilgisi verildi. Şu noktaya kadar zaten bir sorun yok. Bugün 59 gün olmuş ürün teslim tarihimin kasım ayının 23'u olduğunu mağazadan öğrenebiliyorum. Müşteri hizmetleri diye oluşturulan platform tam bir sorumsuzluk. 

Instagram kanalından ulaşıp sesimi duyurmak istedim bir form oluşturup numara gönderip arayan soran olmadı. Evet ülkece zor dönemlerden geçiyoruz. Ben bu yatağı alırken ne şartlarda alıyorum bunu bilen yok. 3. Taksitini ödemek üzereyim evimde yatak yok ama koskoca Yataş firmasından da ses yok. Tebrik ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 21 Ekim 16:08

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler