20 Ekim
#12820517

Karamürsel Yataş Şikayeti

3 hafta önce Karamürsel şubeniz olan Yataş'a gittim 2 yorgan 6 yastık birkaç nevresim takımı alez vs... Çeyizim için toplu alışveriş yapacaktım bir adette yatak örtüsü beğendim 2 hafta sonra elimizde olur isterseniz dediler. Bende hepsini birden almak için yatak örtüsünü bekledim. Aradan 3 hafta geçti ancak arayan soran olmadı şubeyi aradım telefon açılmadı.


Şubenize gittiğim zaman ürünü getirmediklerini söylediler gelse de geç gelir dediler dedim diğer ürünlerim var isterseniz onlarıda internetten alın dediler şaka gibi siz şubelerinizi internetten almaya mı yönlendirmek için açtınız yoksa satış yapılsın diye mi açtınız anlayamadım. Müşteri memnuniyeti sıfır. Tarafıma dönüş yapılmasını rica ederim.

Merve Merve 9.197 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Merve'nin Teşekkür Mesajı21 Ekim

    Perihan hanıma çok teşekkür ederim ilgisi için ☺️

  • Yataş Temsilcisi20 Ekim

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları