Enza Home Maso Sorunumu Çözmüyor

Sevket Sevket04 Kasım 2019 13:14

07/10/2019 tarihinde Masko Enza Home mağazasından 2 adet 120/200 yatak baza başlık seti aldım. Ürün zamanında teslim edildi fakat 1 baza da montaj esnasında arıza tespit edilerek video kaydı oluşturuldu, ertesi gün alım yaptığım mağazayı aramam istendi. Yaklaşık 15 gündür mağazayı arıyorum her aradığımda farklı kişiye sorunu anlatıyorum her seferinde araştırıp size dönüş yapalım cevabı alıyorum ve her aradığımda bir önce konuştuğum kişi izinde oluyor ve maalesef sorunu çözemiyoruz çünkü her seferinde farklı kişiden farklı hikaye dinliyorum. Satış yapan B** beyi cep numarasından arıyorum fakat maalesef ne telefonum açılıyor ne geri dönüş alıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sevket 05 Kasım 2019 17:12

Hasarlı gelen ürünü almak istemediğimde ürüne servis gelmeyeceği mağaza tarafından değişiminin yapılacağı söylenmesine rağmen neden servis kaydı açıldı, servis kaydı açılmışsa neden şu ana kadar gelmedi,.

Yataş Logo Yataş 05 Kasım 2019 16:52

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler