09 Eylül
#12558256

Enza Home Bitmeyen Çile

Enza Home'un Masko da bulunan bayisinden 1 ay sonra teslim edilecek dedikleri yatak odası takımı satın aldım. Yatak odasını tam 2.5 ay sonra teslim ettiler. Ama teslimatta bazayı getirmediler. Bazayı 1 hafta sonra getiren ekip, (bu ekip ne Enza'nın ne de bayinin bir çalışanı değil) elinde bağlantı elemanları olmadığı için başlığı ve bazayı birbirine bağlamaya yarayan ve daha önceki sevkiyatta gelen başlığın üzerinde bulunan kilit mekanizmasını sökerek direk ağaç vidasıyla bazaya bağlamaya çalıştı. Son anda fark edip durdurduğum bu işlemi neden yaptığını sorunca bana "elinde vidalar olmadığını" söyledi. Bende kendisine bu şekilde vidalama yapılırsa zamanla başlığa yaslanıldığında ahşabın parçalanacağını ve bu şekilde iptidai montaj yapılmasını istemediğimi söyledim. Bırakın başlık montajını iki bazayı birbirine bağlayan vidalar bile yokmuş.


Bununla ilgili Enza'ya servis kaydı açtırmak için aradım. Teslimattan sonraki 15 gün bayi size servis verebilir dediler. Bayinin 6 aydır aldığım koltuk takımındaki dikiş sökülmeleri ile ilgili olarak Enza'ya hiçbir arıza kaydı açtırmadığını ilettim. Başlıkla ilgili de iletmeyeceğini söyledim. Açıkçası 6 aydır Enza ile uğraşıyorum. Marka ismine güvendim pişman oldum. Enza topu bayiye atıyor bayi servis kaydı açtık deyip hiçbir şey açmıyor. Resmen oyalıyor.

Talha Talha 1.541 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi09 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları