sta-1-hoverYetersiz Çözüm

2 Senede Çöken Yataş Yatak!

Meltem Meltem23 Ekim 13:13

28/11/2018 yılında Yataş'tan yatak+baza+başlık olarak 3 ürün aldım. Baza sorunsuz gayet iyi ancak yatak her şeyden önce olması gereken ölçülerde asla değil lakin firma bunu kabul etmemekte. Görsellerini paylaşacağım yatağın bu bazanın ölçüleriyle uygunluğunu gözü gören herkesin fark edebileceği bir durum olmasına rağmen iki kere çağırdığım servis yatağın deforme olmuş (ki bu da diğer sorunu) taraflarından yaptıkları ölçümlerle yatağın olması gereken ölçülerde olduğunu rapor etmişlerdir. Yataktan bu görüntü ve kullanım problemleri dışında göçme üstteki ped kısmında deformasyonlar mevcuttur. Bütün bu sorunlardan dolayı iade talep ettim ancak firma iade talebime red cevabı verdi. Tamir edebilirlermiş. Yeni aldığım yatak bazanın üzerinde emanet yatak gibi dururken,2 yılda (üstelik bunun 6 ayı kullanılmadı) yatağın iki yanında yatılan yerlerde çukurlar oluşmuşken benden tamiri kabul etmemi ya da güle güle! Kullanmamı istiyorlar resmen. Böyle bir zihniyeti kabul etmiyorum Yataş! Önce müşteri memnuniyeti esas olmalı ve gerek satış sonrası süreciniz gerek servis görevlileriniz müşterilerin hakları için değil tamamen firma çıkarlarını gözeterek hareket etmekteler. 

Gelişme :

29 Ekim 10:29

Sistemdeki şikayetim üzerine Yataş müşteri hizmetleri tarafından arandım. Ancak hiçbir işe yaramadı. Israrla ürünün ölçüsünde sorun olmadığını sadece çökme vs gibi sorunlar için tamir hizmeti verebileceklerini söylüyorlar, diğer sorunlar için tamir kabul ettim diyelim yatağın 1.80 /2.00lik bazada 1.60 lik yatak gibi görünmesini nasıl tamir edecek acaba Yataş çekerek boyunu enini uzatıcak sanırım... Daha sonra mağazalarında baza ve uygun ölçüde bir yatağın nasıl görünmesi gerektiğine istinaden fotoğraf çektim aynı model baza ve yatak, benim yatağımda baza ve yatak arasında kol genişlilği mesafe var ken mağazadaki ürünlerin hiç birinde böyle bir mesafe payı yok. Hala nasıl olması gereken ölçüde olduğunu savunabiliyor Yataş anlamak mümkün değil. Ekte ki fotoğraflarda ilk baştakiler benim yatağın durumu sondakilerde mağazadaki olması gereken hali.

np_image5 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 23 Ekim 18:10

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler