02 Nisan 2013

Yataş Yorganın Tüyleri Dökülüyor!

29 aralık 2011 tarihinde yataş a. s forum avm mağazasından almış olduğum yorgan'nın tüyleri kılıftan dışarıya dökülme yaptığı için haziran 2012 de mağazaya götürdüm. incelemeye gönderdiler. ağustos 2012 de yorganın değişimine karar verdiler. almış olduğum yeni yorganı kasım 2012 de kullanmaya başladık.

Ocak 2013 de yine aynı şekilde tüyleri kılıftan döküldüğü için mağazaya götürdüm. incelemeye gönderdiler. 1 nisan 2013 günü aradılar. yorganın yeterince tüy eksiltmediği için değişim yapamayacaklarını bildirdiler. (akılda verdiler tüketici mahkemesini başvurun diye. )

Yüksel 156 Okunma

Cevaplar

  • Yüksel 10 Nisan 2013

    herhangi bir hataya raslanmamıştır diye cevap yazan yataş yetkilisi telefonda yeterince tüy dökülmediginden yorganda bir kusur görmediklerini söylüyor. DEMEKKİ TÜYLERİ DÖKÜLÜP AZALAN BİR YORGAN İSTEMEYEN TÜKETİCİLER YATAŞ YORGAN ALMAMALILAR.çevremdeki tüm tanıdıklarıma bunları anlatıyorum.VERDİGİM PARAYI HELAL ETMİYORUM.YORGANIDA YATAŞ 'A HEDİYE EDİYORUM.

  • Yataş Temsilcisi05 Nisan 2013

    Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Ürününüz ile ilgili Bölge Servisimiz tarafından yapılan kontrollerde üründe herhangi bir hataya rastlanmamıştır. Servis yetkilisi tarafından gerekli bilgilendirme tarafınıza yapılmıştır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Yataş Çağrı Merkezi 444 0 987 www.yatas.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön