27 Ocak 2014

Yataş Personeli Bilgi Vermiyor.

Yaklaşık 1 ay önce aldığım ürün hakkında bilgi için aradığımda; üretimde mi, teslim ne zaman olur gibi bilgileri vermeden agresif bir tavırla öfleyip pöfleyip suratıma telefon kapatıldı. 2. kez aradığımda bir başkasına telefon açtırılarak müşteriye yapılan kabalığın kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanmış oldu.

Satın aldığım ürün hakkında bilgi almak istemek en doğal hakkım. Teslimi 30 günü bulmaz diye satılan oturma grubum hakkında hala henüz birşey bilmiyorum. Geldiğinde de sağlam mı gelecek ya da gelecek mi kim bilir. Gerek satın almadan önce gerekse satın aldıktan sonra çalışanların tutumları tavırları markaya hiç yakışmayacak kadar çirkin.

Demet 115 Okunma

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi29 Ocak 2014

    Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Yataş Çağrı Merkezi 444 0 987 www.yatas.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön