16 Nisan 2013

Yataş Kırık Malzeme!

26.02.2013 tarihinde peşin ödeme ile Yataş Çanakkale Bayisi'nden yatak odası takımı aldık. İmzaladığımız taahhütnameye "malzemelerin makul bir sürede teslim olacağı" maddesi satıcı tarafından yazıldı. Israrlarımız üzerine yatak odası takımını 26.03.2013 tarihinde tamamlayabildik. (malzemeler parça parça geldi)

Yatak odası takımının kurulumuna bayiden 1 kişi geldi ve çok enteresan kurulum sırasında parça arttırdı!! Mobilyalardan çıkan bütün kutu, köpük vs. atık malzemeler salonun ortasına yığılı halde bırakıldı, sanırım atıkları müşterilerin taşıması gerekiyor! Ayrıca gardrop kapağının aynası kırık geldiği için onu da salona bıraktılar. 16 Nisan 2013 tarihindeyiz ve hala dolabımızın kapağı yok!

Levent 140 Okunma

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi17 Nisan 2013

    Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Yataş Çağrı Merkezi 444 0 987 www.yatas.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön