Yapı Kredi Bankası’nın Üyelik Ücreti Alması!

Erbay Erbay1 hafta önce

Adios kartım için Yapı Kredi Bankası tarafından 12.06.2020 tarihli hesap ekstreme 270,50 TL üyelik ücreti yansıtıldı. İptali için gerek “bize yazın” bölümünden yazmama gerekse müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeme rağmen her defasında sadece World puanlarım karşılığında iptal işlemini gerçekleştirebileceklerini söylediler. Aidat ücretinin "kredi kartı kullanım performansına göre" belirlendiği söylendiğinde "kredi kartı kullanım performansından” kastın ne olduğu kartı nasıl kullanırsam aidat ücreti ödeme zorunluluğundan kurtulabileceğimi öğrenmem adına kullanım performansına ilişkin “nesnel kriterlerin” tarafıma bildirilmesi için kayıt oluşturdum ancak, herhangi bir objektif kriter ve madde belirtilmedi. Bazı müşterilerin aidat ücretleri direkt iptal edilirken, bazılarına 6 ay kalma taahhüdü karşılığı ücretin %75’i iade edilirken, bana sadece puanlarım ile ödeme imkanından başka alternatif sunulmaması ve bu konuda müşteriler arasında eşit ve adil bir uygulama olmaması böylesini güçlü, kurumsal bir bankaya yakışan bir politika değildir. Ayrıca, puan ile ödemenin fırsat gibi sunulması da ayrıca absürt bir durumdur. Puan toplamanın ne kadar zor olduğunu bilen, akıl sağlığı yerinde olan hiçbir müşteri puanlarını otel veya uçakta 2-3 katı kullanmak varken aidat ücretini ödemek için kullanmaz. Bunun bir fırsat gibi sunulmasını da anlamış değilim. Tam tersine bu uygulamanın müşterilerin zararına bir durum olduğunu düşünmekteyim. Bankanın bu tavrından dolayı otomatik ödemelerimin bir kısmını iptal ettim. Fırsatlarından dolayı tercih etmiş olduğum bu kartla yapmış olduğum harcamaları da bundan sonraki süreçte asgari düzeye indirmeyi düşünmekteyim. Yıllık üyelik ücreti adı altında, hiçbir hizmet karşılığı olmayan 270,50 TL 12.06.2020 tarihinde ekstreme yansıtılmıştır. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6 maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu bu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/47** esas 2011/115** sayılı son karara göre kesilen kart aidatlarının iadesinin olacağına dair kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından kesilen 270,50 TL üyelik bedelinin iadesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 1 hafta önce

Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 1 hafta önce

Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler