05 Nisan
Yorum Yap
#10308286

Yapı Kredi Bankası'nın Sesli Sistemi Sinir Ediyor

Yapı Kredi'yi arıyorum, gereksiz sesli bir sistem. Ne yapmak istiyorsun? Ben internet şifremi unuttum, kartımı da kullanmıyorum. Şifreme ulaşmak için sürekli başka şifre girdirmeye çalışmanız delirtiyor. Yok o şifrem de yok müşteri temsilcisi diyorum bu seferde onunla ne konuşacağım soruluyor. Hop yine basa şifre gir. Zaten şifrem olsa sizi aramam! Acil EFT yapacaktım. Teşekkürler delirttiğiniz için.

Betül 387 Okunma

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi12 Nisan

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi06 Nisan

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz devam etmektedir. Süreç tamamlandığında detaylı bilgilendirme için sizlerle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi05 Nisan

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler