Yapı Kredi Bankası Yıllık Kredi Kartı Aidatı Ödemesi

Ramazan Ramazan18 Eylül 23:02

Bankanızın kestiği bu yıl ve geçmiş yıllardaki hesap kesim aidat paralarının KDV ve harçlarında devletin çıkarmış olduğu yasa gereği hesabıma geri ödenmesini talep ediyorum. Hesap numaram ekteki fotoğraftadır. Öncelikle şunu belirlemek isterim ki, yasal olmayan şekilde işlem yapılması kesinlikle suçtur. Yıllık kart ücreti iadesi için bankayı arıyorum muhatap olabilecek biri bile yok. Randevu oluşturulup,3 gün içinde dönüş yapılacak deniyor bu kadar insanları mağdur etmenin, bu kadar sistemsiz olmanızın hiçbir mantığı yok. Ben bütün haklarımı sonuna kadar biliyorum. İnsanları saf  yerine koyup saçma sapan paralar kesemezsiniz.

Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından, söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.

Ayrıca; yukarıda belirttiğim Türkiye cumhuriyeti yasalarının, ilgili maddelerinde açıklığa kavuşturulmuş olan, geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair kesin hükmüne dayanarak, bankanızın; kart aidatı, yıllık üyelik ücreti vb... İsimler altında bugüne dek tahsil ettiği tüm aidatların tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. Kesilen ücretin iptal edilmesini ve ekstra bir yükümlülük altında bırakılmayı istemiyorum. Durumla ilgili ivedi şekilde dönüş yapılmasını aksi halde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne de başvuracağım.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ramazan 2 hafta önce

Hesap kesim ücreti iadesi yapılmadı

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler