10 Ekim
#12751633

Yapı Kredi Bankası Yapı Kredi Müşteri Temsilcisi Bilgi Vermiyor!

Yapı Kredi World Nakit On ödemeli kart kullanıcısıyım. Eylül ayında World üye iş yerlerinde her 25 TL ve üstü harcamaya 5 TL iade kampanyası vardı. Katıldık kazandık. Bu ay bu kampanya hakkında 08/09/2019 tarihinde bankayı aradım. Kampanyanız devam ediyor mu diye sordum 13 dakika bekledim sonuç alamadım. Müşteri hizmetlerindeki bayan sizi öğlen saatlerinde arayıp bilgi vereceğim dedi. Gelelim konuya ne arayan var ne soran. Kampanya var ya da yok diyecek, arayacağınız 2 dakika. Yapı Kredi aramaya bile tenezzül etmiyor. İyi ki de sizi aktif kullanmıyorum kullanmayacağım da!

Yasin Yasin 735 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi11 Ekim

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz devam etmektedir. Süreç tamamlandığında detaylı bilgilendirme için sizlerle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi10 Ekim

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları