Yapı Kredi Bankası Yalan Mesaj Atarak Teslim Edilmeyen Kredi Kartı

Yasemin Yasemin08 Temmuz 15:31

Tam 15 gündür kuryeye teslim edilen kartım adresime teslim edilmedi henüz. 2 farklı tarihte 2 Kez kurye yalan mesaj attı tarafınıza ulaşamadık diye. Oysaki teslimat adresindeydim. Adresime gelmedikleri halde yalan mesaj attılar. Ben her gün adresimde akşama kadar kart mı bekleyeceğim! İptal edin dediğim de etmiyorlar adresinize yeniden yönlendiriyoruz deniyor. Tam 15 gün oldu. Çalıştığı kuryeyi gözden geçirmeli Yapı Kredi!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yasemin 10 Temmuz 13:33

Bugün aynı yalan mesaj üçüncü kez geldi. Covid-19 doneminde insanları bankaya, sokağa taşan o uzun kuyruklara yönlendiriyorsunuz. Gidip bankadan alın diyorsunuz. Müşteri memnuniyeti maalesef sıfır. Çözüm yok sizde

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 09 Temmuz 11:58

Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 08 Temmuz 15:31

Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler